HÄker Flaten & Nilssen-Loves Guts and Skins Octet
photo:
Ziga Koritnik
Dette er et arkivert arrangement fra fĂžlgende festivalutgave:
Torsdag 12. mai 22:00 - 23:15

HÄker Flaten & Nilssen-Love's Guts and Skins Octet

En av Norges tyngste rytmeseksjoner er tilbake med nytt band og splitter ny musikk!

I forbindelse med at NTNU Jazzlinja i Trondheim feiret 40 Är i 2019 ble Ingebrigt HÄker Flaten og Paal Nilssen-Love bedt om Ä gjÞre en jubileumsbestilling under Trondheim Jazzfestival. Av ulike Ärsaker ble prosjektet utsatt et Är, men i mai 2022 blir prosjektet en realitet og en heidundrende jubileumsfestturné ruller over landet.

To av landet mest aktive og prisbelĂžnte musikere har satt sammen et knallband som viser i hvilket bredt spekter de selv og NTNU Jazzlinja har preget norsk musikkliv med siden opprettelsen i 1979.

Begge har studert i Trondheim - dog i hvert sitt kull, fra tidlig pĂ„ 1990-tallet. Bassisten og trommeslageren hadde en hĂ„ndfull band gĂ„ende fĂžr de sammen etablerte flere band som skulle komme til Ă„ dominere jazzen nasjonalt og internasjonalt i lang tid: Element, Atomic, San, School Days, The Thing og Scorch trio. Gjennom disse gruppene etablerte duoen seg som en av Norges tyngste rytmeseksjoner, med Atomic og The Thing som spydspisser for videre karrierer.

Nidelven har flytt bĂ„de stille og hĂžyt siden da. Nilssen-Love er ikke lenger med i Atomic og The Thing ligger pĂ„ is. Dermed var det ingen tvil om at radarparet mĂ„tte sette sammen et eget nytt band i denne anledningen. 

Medlemmene i Guts and Skins Octet er musikere Paal og Ingebrigt har spilt med eller lenge har Ăžnsket Ă„ spille med, og instrumenteringen har ogsĂ„ blitt litt uvanlig. 

Musikken er komponert av Ingebrigt og Paal, men er Ă„pen nok til at alle medlemmene tar musikken i sine retninger. NĂžkkelordene her er hĂžyt energinivĂ„ og vill spilleglede!

Isabelle Duthoit - vokal, klarinett 
Hanne de Backer - saxofon
Signe Emmeluth - saxofon
Magnus Broo - trompet
Johan Holmegard - perkusjon
Alexander Hawkins - piano, orgel
Ingebrigt HÄker Flaten - bass
Paal Nilssen-Love – trommer

Konserten er en bestilling finansiert av Det Norske Komponistfond.