AMADOU & MARIAM
đDokkhuset, LĂžrdag 10. mai 2025, kl. 22:00
Med et nytt album i bagasjen kommer Amadou & Mariam for fÞrste gang til Trondheim! Etter en lang periode med internasjonale samarbeid slapp verdens mest berÞmte duo fra Mali plata «La Vie Est Belle» i 2024.
Med en nesten 50 Ă„r lang karriere har de etablert seg som de stĂžrste ambassadĂžrene av afropop. NĂ„ er de tilbake med deres oppmuntrende kreativitet.
GjÞr deg klar for en blanding av dansbare afrobeat-rytmer og hypnotiske melodier. Musikken har bÄde et tradisjonelt og moderne preg, med et organisk og elektronisk sound. LÄten «Mogolu», som betyr «folk» pÄ Bambara, er en feiring av menneskelige mÞter, reiser og mangfold. Dette har vÊrt duoens lange forpliktelse for fred, i tillegg til en Äpen invitasjon til Ä danse. Det er garantert at dansefoten vil bevege seg ut i de sene kveldstimer.
«La Vie Est Belle» fanger de siste 20 Ärene av duoens karriere, hvor Amadou & Mariam har hÞstet internasjonal suksess, samarbeidet med anerkjente navn og turnert verden rundt. Gjennom karrieren har de tatt den Maliske bluesen som gjorde de anerkjent, og Äpnet den opp for innslag av rock, hip-hop og disko.
âWeâve always dreamed of tearing down walls and opening peopleâs ears to new sounds so the whole world can discover and appreciate Malian music.â Amadou & Mariam